18 finał Kulinarnego Pucharu Polski
Kulinarny Puchar Polski to konkurs, który co roku wyzwala ogromne emocje w środowisku polskiej gastronomii. Kto w tym roku otrzyma miano „Najlepszego z najlepszych”? Przekonamy się już 3 października.
Już 1 października rozpoczną się w Poznaniu Międzynarodowe Targi Gastronomii i Wyposażenia Hoteli POLAGRA GASTRO i INVEST HOTEL – wydarzenie, na którym najnowsze rozwiązania dla sektora HoReCa prezentują liderzy rynku. Sercem wydarzenia, od 18 lat, jest scena kulinarna, na której rozgrywa się Kulinarny Puchar Polski. Konkursowi patronują najważniejsze stowarzyszenia gastronomiczne w kraju, a jego wygranie stanowi marzenie wielu kucharzy.
W tym roku dania przygotowane przez zawodników będzie oceniało przez dwa dni międzynarodowe jury pod przewodnictwem Pawła Oszczyka. Za stołem sędziowskim zasiądą: Monika Ignaciuk, Piotr Kamieniczny, Gianluca Tomasi, Jaroslav Orsevski, Ramon Roteta, Paweł Salamon, Marcin Soból oraz Krystian Zalejski reprezentujący Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szefów Kuchni i Cukierni.
Pierwszego dnia konkursu zawodnicy przygotują przystawkę i deser. Produktami obowiązkowymi
do przygotowania przystawki są pstrąg oraz burak (dowolny rodzaj). W deserze natomiast obligatoryjnie muszą być wykorzystane: jogurt naturalny typu greckiego, dynia piżmowa lub hokkaido oraz herbata typu earl grey.
W przypadku dania głównego (drugi dzień konkursu) zawodnicy otrzymają do dyspozycji 100% tuszy kaczki. Obowiązkowe jest wykorzystanie takich elementów jak udo kaczki, pierś kaczki i wątróbka. Reszta tuszy może zostać spożytkowana przez uczestników wedle potrzeby. Kaczka to jedyny składnik obowiązkowy w tej konkurencji, a dodatki do niego zależeć będą od koncepcji zawodnika. Skąd taki pomysł na danie główne?
– Po pierwsze, chcemy, żeby tak jak w poprzednim roku przy deserze, uczestnicy finału KPP mieli szerokie pole do popisu i wykazali się nie tylko zdolnościami technicznymi, ale przede wszystkim umiejętnością projektowania kompletnego dania, w którym składnik główny wraz z zaproponowanymi
przez kucharzy dodatkami będą stanowiły idealną całość, zarówno pod względem smaku, połączenia różnych tekstur, jak i wizualnie. Bazą będzie kaczka. To chyba, zaraz po rogalach świętomarcińskich, najbardziej rozpoznawalny specjał Wielkopolski. Tu w Poznaniu, gdzie odbywa się konkurs, warto sięgnąć do tradycji regionu. Mamy jednak nadzieję, że finaliści zaproponują całkiem niebanalne propozycje dania z wykorzystaniem tego składnika. – objaśniaAgnieszka Glamowska, dyrektor projektu.
W tym roku do rywalizacji przystąpi 10 drużyn. Dziewięć z nich zostało zakwalifikowanych na podstawie wygranej w tzw. konkursach nominowanych. Są to:
1. Maciej Małecki i Marcin Nowak (Kulinarny Rajd Mistrzów)
2. Dawid Konior i Bartosz Puchałka (Ogólnopolski Festiwalu Borów Dolnośląskich „Ale pasztet!”)
3. Jarek Owczarczyk i Robert Branicki (Konkurs Młodych Talentów L’Art de la Cuisine Martell)
4. Piotr Huszcz i Katarzyna Kaczmarczyk (IV Mistrzostwa w Potrawach i Kawiorze z Jesiotra)
5. Marcin Borowczyk i Jędrzej Matyśkiewicz (konkurs im. Rafała Jelewskiego – Wielkopolski Kucharz Roku)
6. Bartosz Fabiś i Michał Kozłowski (IV Międzynarodowy Festiwal Kuchni Dworskiej w Szczawnie-Zdroju)
7. Grzegorz Adamarek i Dariusz Osika (konkurs kulinarny "Galicyjskie Smaki Wczoraj, Dziś
i Jutro")
8. Grzegorz Bucki i Adriana Wójcikowska (konkurs kulinarny „Kuchnia Polska Wczoraj i Dziś”)
9. Kamil Tłuczek i Piotr Kuzdro – (XIII Mistrzostwa Polski w Podawaniu Baraniny).
Dziesiątą drużynę utworzy broniący tytułu Bartosz Peter – zwycięzca KPP 2017 wraz ze swoim pomocnikiem Dawidem Wojciechowskim.
Ogłoszenie wyników odbędzie się podczas uroczystej Gali, która odbędzie się dnia 3 października
w Sali Ziemi, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.
Kontakt dla mediów: Katarzyna Świderska, e-mail: katarzyna.swiderska@mtp.pl, tel. 691 033 850.